Mark köpet är nu klart….IDAG..!!

Idag, onsdagen den 23 April 2014, är en historisk dag för vår klubb…detta är dagen då det slutgiltiga köpet av vårt modellflygfält blev klart….

Vår ordförande, Rolf Maier, samt vår kassör, Inge Persson, träffade säljaren, Ingrid Nilsson/Lunnagården….hos Egendomsmäklaren/Falköping och dom sista pusselbitarna är nu på plats…efter några långa månaders väntan ifrån Lantmäteriet med avstyckningen, så kunde vi äntligen…!! betala in den sista slutlikviden och vi har nu fått Köpebrevet signerat av samtliga parter och köpet är nu inskrivet i Fastighets registret och nu om några veckor kommer Lagfarten……

Så nu är klubben MARK- ÄGARE…….på riktigt

STOORT GRATTIS till klubben och Alla involverade medlemmar i denna process…

Vi kan nu med ”stolthet” skryta med att säga att ”ÅMFK äger sitt eget modellflygfält” och att vi är klubb nr. 2 i Sverige som äger sitt eget fält…dvs Ripa/Kristianstad och ÅMFK kan stoltsera med denna titel….detta borgar för klubbens framtid….och tänk, detta är unikt på ett annat sätt också…vi har ett eget fält med endast 5 minuters avstånd ifrån vår klubblokal och centrala Falköping…!!

ÅMFK är Falköpings Modellflygklubb….!!

IMG_3061